Spagheti traverse

To co představuje pro skialpinisty Houte Route - přechod z Chamonix do Zermattu, je pro vysokohorské turisty a alpinisty Spaghetti traverse v oblasti Monte Rosy ve Wallisu.

Jde o snad nejkrásnější Alpský přechod, kdy vystoupíte na nespočet čtyřtisícovek a budete se kochat výhledy na blízký Matterhorn , vzdálenější Mont Blank a Grand Paradiso.

S Honzou a dvěma Vašky jsem už v zimě naplánovali lehčí a pohodovější variantu přechodu. Tedy bez hlavního hřebene Liskammu a bohužel kvůli počasí i bez výstupu na Pollux.

Kluci se aklimatizovali sami na Allalinhornu, abychom se potkali první den ráno na stanici lanovky na Klein Matterhorn. Odtud jsme mlhou  vystoupali na Breithorn (4152m), jako test zdatnosti jsem pokračovali po opravdu ostrém hřebínku do sedla pod hlavním vrcholem. Kluci to zvládli a tak jsme mohli sestoupit a přes sedlo Schwarztor pod Poluxem dojít na chatu Rifugio Guide del´Ayas.

Spagheti traverse

Brzy ráno stoupáme ke dnešnímu cíli Castoru (4223 m). Poslední stoupání k hřebínku je třeba kvůli ledu zajistit. Finální hřeben je oproti včerejšku pohoda a tak můžem  na vršku užívat sluníčka. Pomalu klesáme do sedla Felikjoch na chatu Rif. Quintino Sella (3620 m).

Dneska na nás čeká nejtěžší místo. Překonání Passo del Naso, které je často ledovaté. Jistíme šrouby a stoupáme až k vršku Naso del Liskamm(4272 m) s úžasem koukáme na ohromný hřeben Lyskamu . Nepříjemný sestupem se dostanem na ledovec Lys. Máme dobrý čas tak ještě sfouknem Vincet Piramide (4215 m). Odkud už jen dolů  na pivko na Rif. Gnifetti (3647 m).

U večeře když byly zase těstoviny mi to docvaklo, proč se přechod jmenuje „spaghetti“.

Cíl dalšího dne měl být v  nejvýše položené budově Evropy Rif. Margherita (4554 m) na vrcholku Signalkuppe.  Bohužel si Honza při přelézání skalky na hřebínku Parrotspize (4436 m) natrhl lýtko. Honza s Vaškem coby lékaři naordinovali sestup a tak v odpoledním slunci upalujem dolů, co nám zranění a rozbitý ledovec dovolí. Pivko na Monte Rosa hutte  a závěrečný úmorný marš na zubačku do Zermattu.

Nebýt zranění tak to byla parádní vydařená akce.

S jídlem roste chut a už se těším na kompletní traverz včetně výstupu na Lyskamm (4527 m) a  Dufourspitze (4634 m).

Zastihnete mě na těchto kontaktech

tomasbardas@seznam.cz

+ 420 603 856 982

Copyright 2021- 2023 Tomáš Bardas ©
Vyrobila Sim