Skialpová túra Vysoké Tatry

Skialpová túra Vysoké Tatry

"Jedná se o 3 denní přechod v hlavním hřebeni Vysokých Tater. "

  • Povede vás certifikovaný horský vůdce UIGAM
  • Jazyk: angličtina, italština, polština
  • Praxe horského vůdce: pískovcové lezení v Labském údolí a Adršpachu, lezení na vápencových skalách, vícedélkové lezení Alpy, Lago di Garda a okolí, canyoning Arco, via-ferraty, lavinové a skialpové kurzy, skialpové přechody.

Skialpová túra Vysoké Tatry

Jedná se o 3 denní přechod v hlavním hřebeni Vysokých Tater. Těm, kteří Vysoké Tatry neznají, se může zdát, že ve srovnání s Alpami nemají co nabídnout. Opak je však pravdou.

Náročnost Tatranského skialpinismu je srovnatelná s Alpským. Strmé výstupy do sedel jsou odměněny krásnými prudkými sjezdy a jedinečnost prostředí Tatranských vrcholů je nezaměnitelná.

Tento přechod doporučuji absolvovat před jakýmkoliv přechodem v Alpách. Jedná se o středně náročné túry s denním převýšením až 1000 výškových metrů. Denně budeme na nohou 5-7 hodin. Předpokládá se základní znalost pohybu na skialpech, dobrá fyzická kondice a jistota při sjezdech volným terénem.

 

Program přechodu

 

1. den: chata Solisko- Popradské pleso Majlathova chata, (5 hodin )výstup 700m a sjezd 1000m.

Sedačkovou lanovkou se vyvezeme ze Štrbského plesa na Soliska. Odtud již po svých budeme stoupat na Predné solisko (2093m). Následovat bude parádní sjezd do Mlynické doliny kde znovu nasadíme pásy a vystoupáme do sedla nad Širokým Žlabem (2206 m). Ze sedla parádním sjezdem na dno Mengušovské doliny a dojdeme až k chatě u Poradského plesa (1500m) kde přenocujeme.

2. den: Majlathova chata – Zbojnická chata,  (5-7 hodin ) výstup 1500m, sjezd 1000m

Ráno začneme stoupat Zlomiskovou dolinou do Východné Železné brány (2250 m). Začátek sjezdu do Kačacej doliny může byt ledovatý, níže je svah mírnější a sjezd si naplno užijeme. Litvorovou dolinou vystoupáme do sedla Prielom (2290m) a krátkým sjezdem se dostaneme na Zbojnickou chatu  (1960m).

3. den: Zbojnická chata- chata při Zelenom plese, (6-8 hodin) výstup 1000 m, sjezd 1900 m

Vyrážíme brzy, abychom stihli v závěrečném sjezdu k Brnčálce obstojný sníh. Pod Javorovým štítem vytraverzujeme do Streleckých polí a pokračujeme do Priečného sedla (2352 m). Prudkým sjezdem se dostaneme na Teryho chatu (2015 m), kde si odpočinem před posledním výstupem do Baranieho sedla (2389 m).  Zde na nás čeká odměna v podobě parádního dlouhého sjezdu až k Zelenému plesu. No a na chatě se ještě odměníme pivkem. Odtud už po turistickém chodníku směrem k autu.

Základní informace


Počet účastníků: max. 3 osoby na vůdce
Místo konání: Vysoké Tatry
Termín akce: únor až duben dle sněhových podmínek, možnost individuálního termínu i v průběhu týdne

Cena

8 800 Kč/ osoba při počtu tří osob (cena nezahrnuje dopravu, ubytování cca 3x50€ a povinné pojištění ), možnost zapůjčení lavinové výbavy v ceně kurzu.
Náročnost: Jedná se o středně náročné túry s denním převýšením až 1000 výškových metrů. Denně budeme na nohou 5-7 hodin, Předpokládá se základní znalost pohybu na skialpech, dobrá fyzická kondice a jistota při sjezdech volným terénem.