Výstup na Großglockner

Výstup na Großglockner

"Na Großglockner se můžeme vydat normálkou, který vyžaduje jistotu při pohybu s mačkami nebo náročnějším výstupem, kde jsou lezecké znalosti a pohyb z mačkami hlavním předpokladem, více níže."

  • Povede vás certifikovaný horský vůdce UIGAM
  • Jazyk: angličtina, italština, polština
  • Praxe horského vůdce: pískovcové lezení v Labském údolí a Adršpachu, lezení na vápencových skalách, vícedélkové lezení Alpy, Lago di Garda a okolí, canyoning Arco, via-ferraty, lavinové a skialpové kurzy, skialpové přechody.

Výstup na Großglockner

Großglockner  je nejvyšším vrcholem Rakouska,  nacházejícím se v pohoří Vysokých Taur. Svým štíhlým skalnatým tvarem připomíná zvon, odtud název "Velký zvoník". Na Großglockner se můžeme vydat normálkou, který vyžaduje jistotu při pohybu s mačkami nebo náročnějším výstupem, kde jsou lezecké znalosti a pohyb z mačkami hlavním předpokladem, více níže.

 

Varianty výstupu a průběh

Varianta I.

Klasický výstup "normálkou" s obtížností II.UIAA, výstup vyžaduje jistotu při pohybu s mačkami.

1.den: Příjezd do Kalsu a  kolem  Lücknerhütte výstup na chatu Studlhutte (2 802 m) – cca 2,5 hodiny.


2.den: Vyrazíme k chatě Erz.Hezog Johan Hütte (3 451 m)  a dále přes Klein Glockner na Grossglockner. Sestup po výstupové trase.

Varianta II.

Středně náročný  výstup s obtížností do IV.UIAA, výstup vyžaduje lezecké zkušenosti a jistotu při pohybu s mačkami. Ideální jako testovací  tůra na Matterhorn, prověří vaše shopnosti a rychlost.

1. den: Příjezd do Kalsu a  kolem  Lücknerhütte výstup na chatu Studlhutte (2 802 m) – cca 2,5 hodiny.
2. den: Brzký start a po ledovci k úpatí hřebene Studl Grat. Po hřebeni přes „Früstücksplatz“, lezením po skále a s úžasnou expozicí po obou  stranách nás hřeben dovede na vrchol Grossglockneru. Sestup "normálkou" přes Erz. Hezog Johan Hütte. 

Varianta I.

Výstup od  jihozápadu  přes  Rif. Vittorio Emanuele (2732m). Výchozím místem je vesnice Pont(1900m) z které po dvou hodinách vystoupáme po chodniku  na chatu.  Brzy ráno začneme stoupat mezi balvany směrem k ledovci Gran Paradiso. Po něm až k vrcholovému skalnímu hřebínku s obtížemi okolo II.UIAA. Výstup z chaty zabere 4-5 hodin . Další 3hodiny zpět na chatu a po další hodině a půl jsme u auta v údolí.

Varianta II.

Výstup od severozápadu přes Rif.Chabot (2750 m). Na chatu vyrazíme od kempu „Gran Paradiso“, který leží pár kilometrů před Pontem v údolí Valsavarenche. Výstup trvá přibližně 3 hodiny.  Ráno budeme směřovat na ledovec Lavesciau a po něm až do sedla kde se trasa spojí s výstupem od chaty Vittorio Emanuelle. Na vršku bychom měli být za 4 hodiny.

PROGRAM:

1. den: Příjezd do odsady Pont (1 960 m) a následný výstup na chatu Rifugio Vittorie Emanuelle II (2 732 m). Večer krátká instruktáž k výstupu.


2. den:  Brzký ranní start výstupu na vrchol Gran Paradiso (4 061 m). Odpoledne sestup na chatu, krátký oddych, zabalení věcí a sestup do údolí. V případě velké únavy možno přespat a pokračovat dolů další den.

 

Termíny 2024

14. - 15. 6. 2024
16. - 17. 6. 2024
17. - 18. 6. 2024

Základní informace

Délka výstupu: 2 dny
Max.počet účastníků: 2 osoby
Ubytování: Po domluvě zajistím dle zvoleného programu (horská chata cca 35 eur/polopenze + ubytování HV cca 20eur)
Místo konání: Rakousko pohoří Vysokých Taur

Cena

Cena: 

varianta I. Výstup Normálkou:
17 200 Kč /1 osoba
2-3 osoby 8 500 Kč /cena platná pro 1 osobu
Cena zahrnuje služby certifikovaného horského vůdce UIAGM, odpovědnostní pojistku HV. V ceně není ubytování, doprava, pojištění (doporučuji OeAV) a náklady horského vůdce na chatě.

varianta II: Výstup Stüdlgrat:
17 600 Kč / 1 osoba
2 osoby 9 500 Kč / cena platná pro 1 osobu
Cena zahrnuje služby certifikovaného horského vůdce UIAGM, odpovědnostní pojistku HV. V ceně není ubytování, doprava, pojištění (doporučuji OeAV) a náklady horského vůdce na chatě.