Skialpový přechod Haute Route

Skialpový přechod Haute Route

"V celých Alpách je mnoho skialpových přechodů, ale Haute Route je jen jedna. Tato túra patří k základnímu vzdělání každého skialpinisty!"

  • Povede vás certifikovaný horský vůdce UIGAM
  • Jazyk: angličtina, italština, polština
  • Praxe horského vůdce: pískovcové lezení v Labském údolí a Adršpachu, lezení na vápencových skalách, vícedélkové lezení Alpy, Lago di Garda a okolí, canyoning Arco, via-ferraty, lavinové a skialpové kurzy, skialpové přechody.

Skialpový přechod Haute Route

V celých Alpách je mnoho skialpových přechodů, ale Haute Route je jen jedna. Jde o legendární přechod v hlavním hřebeni Alp, který patří k základnímu vzdělání každého skialpinisty. Poprvé byl přechod v zimě dokončen již v roce 1911. Začíná se v Chamonix s Mont Blancem za zády a končí v Zermattu pod majestátným Matterhornem.

V celých Alpách je mnoho skialpových přechodů, ale Haute Route je jen jedna. Tato túra patří k základnímu vzdělání každého skialpinisty!

 

Skialpový přechod Haute Route

PRŮBĚH SKILAPOVÉHO PŘECHODU HAUTE ROUTE

1. den: Grand Montets -  chata Argentiere   (1-1,5 h výstup-121 m, sjezd-645 m)

Z Argentiere 1200m vyjedeme lanovkou na Grand Montets (3280m). Podle podmínek zvolíme jednu ze tří variant sjezdu na Argentierský ledovec 2600m. Na pásech pak po ledovci vystoupáme k chatě Argentiere 2771m.

2. den: chata Argentiere-Bourg St.Pierre  (8 -11h výstup -1011 m, sjezd -2210 m)

Začínáme krátkým sjezdem pod žebro Aiguilee ď Argentiere, odkud pokračujeme po strmém ledovci Col du Chardonet 3323m. Slaníme(sjedeme?) na ledovec Saleina do výšky 3091m. Ten přejdeme v levé části a stoupáme do sedla Fenetre du Saleina 3261m. Ze sedla sjíždíme po horní části Plateau du Orient pod chatu Trient Hut. Sjedeme podél seraků Trientského ledovce,  vytraverzujem a vystoupíme do sedlaCol de Escandies 2796m. Následuje jeden z nejkrásnějších sjezdů na Haute Route do Champexu 1466m. Autobusem se přesuneme do Bourg St. Piere 1632m.

3. den: Bourg St. Piere - Valsorey hut (5-6 h výstup-1599 m)

Čeká na nás pouze stoupání údolím,první úsek často bez sněhu, pod Chalet ď Amond. Už na lyžích roklí k moréně ledovce Valsorey a kolem Grand Plants k závěrečnému výšvihu na chatu Valsorey 3030m.

4. den: Valsorey hut-Chanrion hut (6-8 h  výstup-843 m, sjezd -1411 m)

Z chaty stoupáme (podle podmínek na mačkách) do sedla na Plateau 3664m. Sjedem na ledovec Sonadon, ten traverzujeme a stoupáme do sedla Col du Sonadon3504m. Ze sedla vede 800m sjezd na ledovec Mt.Durand. Pokračujeme ve sjezdu po ledovci, až do  doliny Grand Chermotan. Následuje krátký výstup na chatu Chanrion hut 3462m.

5. den: Chanrion hut -Vignettes hut

Je možné jít dvěma trasami.

Varianta po ledovci Ottema se volí jako odpočinkový den a v případě špatného počasí. Z chaty Chanrion sjedeme zpět na dno doliny Chermonate. Podél říčky Ottema na stejnojmenný ledovec. Po něm do sedla Col du Vignettes a dále na chatu Vignettes hut 3160m. I přes nádherné výhledy je cesta po ledovci zdlouhavá a únavná. 4-5 h výstup-905 m, sjezd-209 m

Zajimavější cesta vede po ledovci Brenay a přes Pigne ď Arolla 3796 m n. m.. Po ledovci Brenay vystoupáme do sedla Col du  Brenay 3639m  a mírně stoupajícím traverzem dosáhneme sedla Pigne ď Arolla. Po dalších 15ti minutách se dostaneme na vrchol Pigne ď Arolla 3796m. Sjezd z  Pigne ď Arolla  na chatu Vignettes ledovcem Upper Vuibe Glacier je jedním z nejoblíbenějších v Alpách. Za špatného počasí je však sjezd po ledovci s množstvím trhlin náročný na orientaci. Sněhovou průrvou ve skalnatém hřebínku na ledovec Otemma a dále na chatu Vignettes 3158m.6-8h  výstup-1334 m, sjezd-638 m.
 

6. den: Vignettes hut -Zermatt (8 -11 h  výstup - 750 m, sjezd - 2407 m)

Jedna z nejkomplexnějších túr na Haute route. Z chaty je dobré vyrazit brzy ráno, aby byly sněhové podmínky na sjezd do Zermattu ještě rozumné.

Z chaty doneseme lyže do sedla Col du Vignettes a sjedeme až pod sedlo Col du Chermontane. Po ledovci Mt. Collon do sedla Col de L´Evéque 3392m. Opět sjezd, podél hřebene La Vierge a dále východní větví ledovce Haute Arolla do sedla Col du Mt. Brulé 3213 m n. m. Odtud na plošinu ledovce Haut Tsa de Tsa a po něm k poslednímu stoupání celé Haute Route do sedla Col de Valpelline.

Následuje závěrečný sjezd po ledovcích Stockji a Zmutt s výhledy na Matterhorn. Od vodního díla ve výšce 2222m sjedeme na sjezdovku a po ní do Furi. Z Furi lanovkou do Zermattu. Pivo, večeře a podle času přesun do Chamonix.

V celých Alpách je mnoho skialpových přechodů, ale Haute Route je jen jedna. Tato túra patří k základnímu vzdělání každého skialpinisty!

 

Základní informace

Místo: Centrální Alpy. Francie Švýcarsko
Délka: Dle zvolené varianty 4 až 6 dní. Každý den minimálně 7 hodin na lyžích. Alpským chrtům stačilo na celou trasu jen za 23 hodin a připomínám, že nejeli taxíkem.
Obtížnost: Jde o středně obtížné túry, vyžadující dobrou kondici a znalost pohybu v ledovcovém terénu.
Období: Konec března, až začátek května. Vše závisí na aktuálních sněhových podmínkách, viz vypsané termíny
Ubytování: Horské chaty s polopenzí, palandami a základním vybavením. Nečekejte žádné horské hotely, ale útulné prostředí chat s jedinečnou atmosférou.
Počet lidí/horský vůdce: Maximální počet klientů je 6. Je to z ohledu bezpečnosti za zhoršené viditelnosti při pohybu po ledovci

Cena

14 500 K/ osoba, min. počet účastníků 4, max. počet účastníků 5.

Cena zahrnuje služby horského vůdce. Ostatní náklady na přesuny > busy, taxi, ubytování a lanovky nejsou v ceně zahrnuty.