O mně

"Povolání horského vůdce je pro mne jedinečné. Člověk má tu možnost živit se tím, co ho baví, čemu podřídil vše a v čem je dobrý. A hlavně může všechnu tu krásu, kterou potká ve skalách a na horách zprostředkovat ostatním." Horským vůdcem pro jednotlivce a malé skupiny jsem od roku 2008.
  • Certifikovaný horský vůdce UIGAM
  • Jazyk: angličtina, italština, polština
  • Praxe horského vůdce: pískovcové lezení v Labském údolí a Adršpachu, lezení na vápencových skalách, vícedélkové lezení Alpy, Lago di Garda a okolí, canyoning Arco, via-ferraty, lavinové a skialpové kurzy, skialpové přechody.

Poprvé jsem byl ve skalách v Adršpachu, když mi byly asi tři měsíce, tehdy to ale nebylo o lezení. I když poprvé na skálu mne táta vzal právě v Teplických skalách. Popravdě pětka na Herinka a lezení mne nijak zvlášť nenadchly. Táta však skály a hory miloval a tak jsem s ním "aspoň" chodil po Roháčích, Tatrách a navštívil snad všechny české pískovcové oblasti.

 

Zato lyžování jsem naprosto propadl od útlého dětství. Odmala až do svých 17-ti jsem celé zimy prolyžoval a díky našemu vedoucímu z oddílu jsem objevil skialpy. Nezapomenu na naše výšlapy do žlebů na Fatře a v Roháčích Tri Kopy, Baraniec, Dumbier a jiné kopce, v přezkáčích a s lyžemi přes rameno. Dodnes si vybavuji ty úžasné chvíle na vrcholcích a adrenalin spolu s mrazením před prvními sjezdy.

 

Chození po kopcích bylo fajn, ale přestávalo stačit. Shodou náhod jsem znovu objevil lezení. První oddíl, první Tatry, první vápno....bylo rozhodnuto. Chci být lezec a chci lézt. Zimní skialpy zůstaly, ale ať už se dá zase lézt!

Po gymnáziu přišlo lehké koketování s vysokou, ale svobodný život lezce byl příliš lákavý, vše se mu podřídilo. Téměř rok lezení a cestování v USA a Kanadě. Potom přesun do Ádru s mojí životní partnerkou Simonou. Tři roky na statku v "zapadákově "to byly sice krušné, ale za tu krásu okolo to rozhodně stálo. Opět Státy, tentokrát roky tři a po návratu těžká volba, kde se usadit.

 

 

 

Znovu vyhrálo lezení, Děčín s Labskými pískovci za humny. V lezení jsem za ta léta zkusil téměř vše, mou srdeční záležitostí stále zůstává písek se svým jedinečným kouzlem a velké stěny, kde je člověk ztracen v moři skály.

Po celou dobu jsem se živil výškovými pracemi a v posledních třech letech prořezem a kácením stromů. O povolání horského vůdce jsem sice něco matně tušil, ale ve skutečnosti neměl ani páru, než jsem potkal horského vůdce Dušana Stuchlíka. Ten mne přesvědčil zkusit, alespoň přijímačky a zdařilo se. V roce 2007 jsem se stal aspirantem HV a v červenci roku 2008 uspěl v závěrečné zkoušce.

Povolání horského vůdce je pro mne jedinečné. Člověk má tu možnost živit se tím, co ho baví, čemu podřídil vše a v čem je dobrý. A hlavně může všechnu tu krásu, kterou potká ve skalách a na horách zprostředkovat ostatním.