Gran Paradiso (4061 m) leží v srdci stejnojmenného národního parku v Grajských Alpách. Jde o čtyřtisícovku, která jako jediná leží celá na území Itálie a tak jsou na ní Italové patřičně hrdí. Jde o jednu z nejsnáze dostupných čtyřtisícovek a tak lze výstup pojmout jako vhodnou aklimatizaci třeba před výstupem na Mt. Blanc (viz. nabídka), anebo se Gran Paradiso může stát vašim prvním čtyřtisícovým vrcholem.

Výstup však není radno podceňovat, jde o ledovcovou túru se závěrečným exponovaným skalním hřebínkem a tedy pohyb s mačkami a základní lezecké dovednosti jsou na místě. Pokud se tedy chcete předtím zdokonalit, tak neváhejte a kontaktujte mě, poradím vám, jaké dovednosti a znalosti by jste před výstupem měli zvládnout.

Varianta I.

Výstup od  jihozápadu  přes  Rif. Vittorio Emanuele (2732m). Výchozím místem je vesnice Pont(1900m) z které po dvou hodinách vystoupáme po chodniku  na chatu.  Brzy ráno začneme stoupat mezi balvany směrem k ledovci Gran Paradiso. Po něm až k vrcholovému skalnímu hřebínku s obtížemi okolo II.UIAA. Výstup z chaty zabere 4-5 hodin . Další 3hodiny zpět na chatu a po další hodině a půl jsme u auta v údolí.

Varianta II.

Výstup od severozápadu přes Rif.Chabot (2750 m). Na chatu vyrazíme od kempu „Gran Paradiso“, který leží pár kilometrů před Pontem v údolí Valsavarenche. Výstup trvá přibližně 3 hodiny.  Ráno budeme směřovat na ledovec Lavesciau a po něm až do sedla kde se trasa spojí s výstupem od chaty Vittorio Emanuelle. Na vršku bychom měli být za 4 hodiny.


PROGRAM:

1.den: Příjezd do odsady Pont (1 960 m) a následný výstup na chatu Rifugio Vittorie Emanuelle II (2 732 m). Večer krátká instruktáž k výstupu.
2. den:  Brzký ranní start výstupu na vrchol Gran Paradiso (4 061 m). Odpoledne sestup na chatu, krátký oddych, zabalení věcí a sestup do údolí. V případě velké únavy možno přespat a pokračovat dolů další den.

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

  •  Délka kurzu: 2 dny
  •  Max.počet účastníků: 3 osoby
  •  Cena:. Cena 660 euro zahrnuje služby certifikovaného horského vůdce UIAGM, odpovědnostní pojistku HV vůči klientovi. V ceně je nocleh na horské chatě.
  • Doprava: Vlastní + nezbytné  pojištění (doporučuji OeAV) .
  • Ubytování:  V ceně zájezdu.( nečlenové OeAV 12 eur). Jídlo vlastní, nebo možnost zakoupení polopenze
  • Místo konání: Itálie národní park Gran Paradiso v Grajských Alpách
  • Termín akce: červen až září dle domluvy a aktuálních podmínek
Gran Paradiso